fbpx

Rašybos klaidos kalėdinėse žinutėse

Mums,  biurų administratorėms, padalinių ir vadovų asistentėms gruodžio mėnesį tenka rūpintis sveikinimų bei linkėjimų rašymais. Tekstų ir turinio kūrėja Karolina Kuraitė – Jocienė savo puslapyje www.kemsynai.lt dalinasi sąrašu, kuriame atsidūrė dažniausiai šventiniu laikotarpiu daromos kalbos kultūros ir kitos klaidos. Karolina mielai sutiko pasidalinti 14-kos klaidų sąrašu ir su “Biurų Sesės” profesinės šeimos narėmis.

1. Didžioji ar mažoji raidė.

Žodis „Kalėdos“ visada rašomas didžiąja raide, bet „kalėdinis“ – mažąja. Taip pat svarbu žinoti, kad žodis „šventos“ ir trumpinys „šv.“ į šventės pavadinimą neįeina, dėl to yra rašomas mažąja raide.

Taisyklingi pavyzdžiai: Kalėdos, šv. Kalėdos, šventos Kalėdos, kalėdinis megztinis.

2. Kalėdos ar Šv. Kalėdos?

Abu variantai yra taisyklingi. Tiesa, žodis „šventas“ į šventės pavadinimą neįeina, dėl to nėra būtinas. T. y., nėra klaida vartoti šventės pavadinimą be šio žodžio.

Taisyklingi pavyzdžiai: Kalėdos, šv. Kalėdos.

3. Kalėdų Senelis ar Senis?

Abu variantai yra taisyklingi. Rinkitės tą žodį, kuris jums mielesnis. Beje, abu žodžiai yra rašomi didžiąja raide.

4. Sveikinimas.

Rašant sveikinimus reikėtų vengti konstrukcijų su prielinksniu „su“. Ši konstrukcija paplito dėl rusų kalbos įtakos. Dėl to sveikinimas „sveikinu su Kalėdomis“ nėra priimtinas, bet, deja, yra itin paplitęs.

Taisyklingi pavyzdžiai: „Sveiki sulaukę Kalėdų“, „Džiaugsmingų šventų Kalėdų“.

5. Kalėdų ar kalėdinis?

Jau išsiaiškinome, kad „Kalėdos“ yra rašomos didžiąja raide, o „kalėdinis“ – mažąja. Tačiau kada kurį žodį tinka vartoti?

Kilmininko forma „Kalėdų“ yra labiau tinkama vartoti, kai norima pabrėžti, kad tam tikras dalykas yra skirtas konkrečiai šventei – Kalėdoms. Pavyzdžiui, Kalėdų pyragas, Kalėdų eglutė, Kalėdų dovanos, Kalėdų atvirukas.

Jei jums norisi nusakyti daikto ar veiksmo rūšį, tinka būdvardis „kalėdinis“. Pavyzdžiui, kalėdinė staltiesė (nes elniais ir eglutėmis dekoruota kalėdinė staltiesė visada bus kalėdinė, net ir kitu metų laiku) ar kalėdinis žaidimas (nes gali būti žaidžiamas ir ne per Kalėdas).

Čia lengvai gali kilti dviprasmybių. Jei jos kyla, geriau yra vartoti žodį „kalėdinis“. Svarbiausia Kalėdų nepradėti pardavinėti ar joms taikyti nuolaidas.

6. Padovanosime dovanas ar dovanų?

Taip pat verta prisiminti dalies kilmininką. Jį reikėtų vartoti tuomet, kai daiktų kiekis ar daikto dalia yra neapibrėžta. Paprasčiau tariant, negali padovanoti visų pasaulio daiktų, dovanoji dalį jų. Pavyzdžiui, „Kalėdų Senelis atneš dovanų“, bet ne visas pasaulio „dovanas“.

Taisyklingi pavyzdžiai: visi gausime dovanų, Kalėdų Senelis atneš dovanų.

7. Žaislai eglutės puošimui ar eglutei puošti?

Abstrakčiųjų (priesagos -imas, -ymas) daiktavardžių naudininkas yra nevartotinas paskirčiai reikšti. Jį reikėtų taisyti bendratimi. Taigi „žaislai yra skirti ne eglutės puošimui“, o „eglutei puošti“.

Taisyklingi pavyzdžiai: žaislai eglutei puošti, karštas vynas išsinešti, pakavimo popierius kalėdinėms dovanoms pakuoti.

8. Dovanos atminčiai ar atminimui?

Reikėtų prisiminti, kad dovanos yra atminimui, o ne atminčiai. Tačiau pakartojant viršuje esančią taisyklę, „vaistai yra skirti atminčiai pagerinti“, o ne „pagerinimui“.

Taisyklingas pavyzdys: dovanos atminimui.

9. Kalėdos už keleto ar keletos savaičių?

Įsidėmėtina, kad įvardis „keletas“ bendrinėje lietuvių kalboje yra vyriškosios giminės. Dėl to reikėtų sakyti „Kalėdos už keleto savaičių“.

Taisyklingi pavyzdžiai: Kalėdos jau už keleto savaičių, keletas mergaičių giedos kalėdinę giesmę.
 

10. Giesmės dainuojamos ar giedamos?

Jei atidžiai skaitėte ankstesnius pavyzdžius, turbūt jau žinote, kad giesmės yra giedamos. Daugiau pridurti nėra ką.

11. Kalėdinės kainos: brangios, pigios, aukštos, žemos ar didelės, mažos?

Kai nurodote kainą, reikėtų prisiminti, kad kaina yra prekės ar paslaugos vertės piniginė išraiška. Dėl to ji gali būti „didelė“, „aukšta“ arba „maža“, „žema“. Kaina negali būti „brangi“ arba „pigi“. Pigios ar brangios būna tik prekės.

Iš to išplaukia dar vienas aspektas. Kainų negalime „pabranginti“ ar „atpiginti“. Kainas galime „pakelti“, „padidinti“, „nuleisti“ ar „sumažinti“, „pamažinti“, „numušti“.

Taisyklingi pavyzdžiai: didelė / aukšta kaina, maža / žema kaina, „Laikrodis man per brangus, nes jo kaina per didelė“.

12. Kalėdinis prekių asortimentas: virš šimto prekių ar daugiau negu šimtas?

Reikėtų įsidėmėti kiekio perviršio nusakymo taisymus. Vietoje „virš šimto prekių“ reikėtų sakyti „daugiau negu šimtas prekių“.

Taisyklingi pavyzdžiai: daugiau negu šimtas, daugiau kaip šimtas, per šimtą.

13. Išvažiavo namo Kalėdoms ar Kalėdų švęsti?

Naudininkas nevartotinas su slinkties veiksmažodžiais, dėl to sakyti „išvažiavo namo Kalėdoms“ nebūtų taisyklinga. Keičiame į: „Išvažiavo namo Kalėdų švęsti“.

Taisyklingas pavyzdys: išvažiavo namo Kalėdų švęsti.

14. Švenčių proga premiją reikėtų išskirti ar paskirti?

Premija gali būti skiriama ar paskiriama. Sakyti „premija išskirti“ nėra taisyklinga.

Taisyklingas pavyzdys: (pa)skyrėme jums premiją.

Štai tokį, mums, labai naudingą sąrašą pateikė Karolina. Beje, kviečiame apsilankyti jos puslapyje www.kemsynai.lt kuriame rasite ir kitų įdomių tekstų. Na, o jei ieškote, kas galėtų parašyti įdomų,  patrauklų, taisyklingą ir nebanalų tekstą, drąsiai kreipkitės į ją taip pat.

 

Dalintis:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn