Dirbantiems namuose karantino metu: patarimai didesniam produktyvumui

Dirbantiems namuose karantino metu: patarimai didesniam produktyvumui

Viskas nutiko greitai ir netikėtai. Karantino metu tikriausiai tenka persiorientuoti kitokiam veikimui. Kitokiam darbo organizavimui.

Žemiau rasite OVC Consulting konsultantų atrinktą svarbiausią informaciją, į ką kreipti dėmesį ir kaip sklandžiau organizuoti nuotolinį darbą.

Pradėkime nuo nelabai malonios ir daugeliui netikėtos žinios – dirbti iš namų šiandieninėje situacijoje nėra lengva. Net tiems, kurie jau turėjo įpratimą iš anksčiau keletą dienų per mėnesį dirbti namuose (nuotoliniu būdu). Šiandien kontekstas yra kitoks, nei buvo prieš savaitę. Kitoks ir emocinis / psichologinis fonas. Bet yra ir geroji žinia – prie naujo veikimo būdo prisipratinsime.

Nusiteikite, kad bus visokių būsenų ir reakcijų

Dalis jau greičiausiai tai patyrėte – dirbti namuose karantino sąlygose nėra taip romantiška, kaip gal atrodė anksčiau. Produktyvumas nebūtinai didesnis. Emocinė būsena taip pat gali būti visokia. Gali kilti iššūkių sutelkti ar išlaikyti savo dėmesį.

Dirbant iš namų sumažės įprastas fizinio aktyvumo lygis. Tai turės neigiamos įtakos jūsų būsenoms / savijautai. Sumažėjęs fizinis aktyvumas turės įtakos ir jūsų galimybėms sutelkti dėmesį. Gali kilti vidinių priekaištų dėl per mažo veikimo progreso

Jūs galite tapti irzlesni. Dirbti iš namų vienam ir dirbti iš namų, kai namuose yra namiškiai – du skirtingi scenarijai. Jūsų dėmesio pertraukimai gali labai blaškyti. Kilęs irzulys dar labiau sumažins galimybę veikti kokybiškai, o tai dar labiau didins irzulį. Gali kilti net pyktis. Ant savęs ar ant namiškių.

Pasikeis ir buities situacija. Karantino sąlygomis, kai daugelis mūsų didžiąją dalį dienos praleisime namie – namų buities intensyvumas padidės. Jums gali tekti spręsti daugiau buities klausimų darbo laiku. Ypač auginant vaikus. Tai, tikėtina, gali padidinti neigiamų būsenų, sumažinti dėmesio koncentraciją.

Net jeigu dabar dar vyrauja teigiamos būsenos ir entuziazmas, tikėtina, kad bus ir kitokių būsenų.

Ir visa tai – YRA NORMALU

Mūsų visų šiandienos kontekstas yra neeilinis. Keičiasi ne tik darbo organizavimo ir veikimo būdas. Mes kiekvienas esame savame emociniame kontekste. Kiekvienas šiame neapibrėžtume savaip išgyvename nerimą.

Galiausiai, mes įgusime naujai veikti ir organizuoti savo darbą. Tačiau neturėkime lūkesčio, kad nuo pirmos dienos būsime tik produktyvūs. Ypač jeigu anksčiau turėjome neadekvačią iliuziją, kad dirbdami nuotoliniu būdu būtume produktyvesni.

Tačiau jūs prisijaukinsite naujus veikimo būdus. Tik tam reikės laiko. Būkite sau atlaidesni.

Praktiniai patarimai didesniam produktyvumui dirbant iš namų

Žemiau rasite keletą praktinių patarimų, kaip prisijaukinti darbą iš namų paprasčiau ir sklandžiau:

Dienotvarkė ir rutina. Nustatykite darbo pradžios ir pabaigos laiką, antraip darbo diena truks 24 val. Jeigu yra poreikis – susitarkite su savo komanda dėl bendro darbo laiko. Skirtingų žmonių darbo laiko rutina gali būti skirtinga, todėl svarbu žinoti laiką dienoje, kada vieni kitiems esame prieinami, o kuris laikas yra skirtas poilsiui ir asmeniniam / šeimos laikui.

Nenutolkite nuo įprastos savo dienos rutinos. Nors ir nevykstate į biurą, tačiau atlikite jums įprastus ryto ritualus: nuo maisto iki pasiruošimo dienai (dušas ir pan).

Darbo erdvė. Dedikuokite namuose atskirą tik darbui skirtą erdvę. Tai padės „ateiti“ į darbinį režimą ir iš jo „išeiti“. Darbo erdvę palaikykite švarią, neužgrūstą buities daiktais. Idealiausia, kad tai būtų atskiras kambarys. Kitu atveju – atskira erdvė / darbo vieta.

Dienos taikinys – kam labiausiai verta skirti savo dėmesį ir laikąDienos pradžioje nustatykite pagrindines užduotis, kurioms skirsite savo laiką. Tačiau nesuplanuokite per daug užduočių vienai dienai. Nors ir nesate biure, tačiau palikite laiko nenumatytoms veikloms / užduotims ir dėmesio pertraukimams. Jūsų reikės jūsų kolegoms, klientams, partneriams ir vadovui. Tačiau tuo pat metu būkite pasirinkę/nustatę, kur labiausiai verta koncentruoti savo pastangas atliekant užduotis.

Darbo apranga. Nors daugeliui gali skambėti neįprastai – tai, kaip jūs būsite apsirengę, turės įtakos jūsų produktyvumui. Todėl darbo režimui pakeiskite savo aprangą į tokią, kuri jums patiems indikuotų apie „įjungtą darbo režimą“. Nors bus nemažai pagundų, tačiau nelikite su pižama ar laisvalaikio apranga. Aprangos keitimas gali puikiai tarnauti kaip darbinio režimo įjungimo ir išjungimo „trigeris“. Paeksperimentuokite, įsitikinsite patys. 

Vidinės taisyklės ir susitarimai su namiškiais. Pravartu susiderinti ir susitarti taisykles su savo antrąja puse, vaikais ir kartu gyvenančiais kitais artimaisiais. Šie susitarimai / taisyklės turėtų apimti: kada jūs esate jiems prieinami, kokia bendra rutina ir dienotvarkė namuose, pietų pertraukos ir poilsio pertraukų laikas, bendro garso lygio namuose susitarimas (ypač vaizdo skambučių ar telefoninių pokalbių metu). Be to, pravartu apsitarti ir dėl rūpinimosi buitimi, mat ilgą laiką visiems kartu esant namuose gali kilti situacijų, kurių įprastai nekildavo. Tad išankstinis susitarimas, kas kuo rūpinasi, taip pat gali prisidėti prie sklandesnio jūsų darbinio veikimo (mažiau atsitraukimų ir pertraukimų dienos eigoje).

Fizinio aktyvumo palaikymas. Dirbdami namuose mažiau judėsite, nei įprastai. Sumažėjęs fizinis aktyvumas turės įtakos jūsų būsenoms / savijautai (ir galiausiai – produktyvumui). Todėl įveskite į savo dienos rutiną fizinį aktyvumą. Tai gali būti pasivaikščiojimas gamtoje ar sporto treniruotė lauke/ namuose. Nelikite uždaroje patalpoje visai dienai, jei nėra sąlygų išeiti į lauką, išeikite bent į balkoną. Karantino sąlygomis išėję į lauką nesibūriuokite su kitas žmonėmis, pasivaikščiojimui/sportui rinkitės vietas, kuriose nebūtų didelio žmonių srauto. Tai praktikuokite ne tik kartą dienoje. Integruokite fizinio aktyvumo pertraukas visoje dienoje (ne tik dienos pradžioje ar pabaigoje).

Išmintingas rytinio laiko panaudojimas. Rytas – daugeliui žmonių yra produktyviausia dienos dalis. Todėl verta išlaikyti įprastą rutiną ir savo darbo dieną namuose pradėti jums įprastu laiku (kaip anksčiau). Pirmoje dalyje imkitės pirmiausia tų užduočių, kurios yra didžiausios reikšmės ar reikalauja maksimalaus sutelkto dėmesio.

Koncentruoto dėmesio laiko blokai. Jūsų dėmesys nebus tolygus visos dienos eigoje. Siekdami didesnio produktyvumo galite blokuoti užduotis ir dirbti tam tikrais laiko intervalais, pvz. po 20 –30 min. Po kiekvienos maksimaliai sutelkto dėmesio sesijos padarykite trumpą pertrauką. Pomodoro technika – puikus būdas padidinti savo susitelkimą. Įveskite į paiešką internete „Pomodoro“ ir rasite jos aprašymą (tiek anglų, tiek lietuvių kalbomis).

Poilsio ir maisto pertraukos. Nustatykite sau laiką, kurio metu jūs ilsitės, valgote ar rūpinatės namų buitimi dienos eigoje. Tai ypač aktualu auginant vaikus.

Pabūkite gryname ore. Galite savo poilsio pertraukas perkelti į balkoną / terasą / lauką.

Bendravimui su kolegomis, klientais ar partneriais dažniau naudokite nuotolinius vaizdo skambučius. Nenaudokite vien tik telefoninių pokalbių (be vaizdo). Šiomis dienomis mums aktualus ne tik veiklos rezultatas, bet ir emocinė būsena.Vaizdo skambutis padeda padidinti ryšį su žmogumi, su kuriuo bendraujate.

Komandos darbo organizavimo rutina. Kaip aptarėme šio teksto pirmoje dalyje – tiek dienos pradžios, tiek dienos pabaigos komandos vaizdo skambučio pokalbis padeda palaikyti bendrą komandos darbo ritmą, progreso ir bendrumo pojūtį.

Šalia komandos bendrų pokalbių / virtualių susirinkimų taip pat bendraukite individualiai ar mažesnėmis grupėmis su kolegomis. Nors gali kilti įspūdis, kad toks perteklinis komunikavimas nėra efektyvus, tačiau šiandieninėje situacijoje svarbus ne tik veikimo rezultatas, bet ir bendra kiekvieno savijauta. Didesnis komunikavimas daugeliui padės patogiau išbūti karantino laiką. Ypač tiems žmonėms, kurie gyvena vieni. 

Jeigu padeda – įveskite į savo dienos rutiną pogulio miegą. Ne visiems tai bus tinkama / padedanti praktika. Paeksperimentuokite. 

Paįvairinkite savo dienos rutiną meditacija. Vieniems tai gal jau įprasta, o kitiems puiki galimybė paįvairinti savo įgūdžius. Meditacijos praktikos padės ne tik palaikyti didesnį produktyvumą, tačiau gali padėti konstruktyviau išbūti su įvairiomis kylančiomis būsenomis.

Skirkite laiko savo mėgstamoms veikloms. Paįvairinkite savo kasdienybę tuo, kas jus džiugina ir suteikia gerų emocijų. Tai gali būti individualus užsiėmimas (pvz. skaitymas, tapyba, dienoraščio rašymas, muzika ir pan.) arba bendras šeimos užsiėmimas (pvz. stalo žaidimai ar pan.).

Rūpinkitės vieni kitais. Klauskite asmeniškai ir bendrai vieni kitų, kokios pagalbos reikia ir rūpinkitės vieni kitais.Rūpinimasis kitu padeda ne tik kitam, tačiau ir mums patiems.

Prašykite pagalbos. Sveika ir išmintinga yra prašyti pagalbos, jeigu jos reikia. Kreipkitės į savo vadovą, kolegas ar kitus profesionalus, jeigu aktuali tampa psichologinė ar kitokia pagalba.

Pabaigai

Šiandieninė situacija praeis. Anksčiau ar vėliau – tai praeis. Mes būsime išmokę naujų veikimo būdų. Mes būsime sutvirtėję. Visi būsime paaugę. Savo mąstymu ir gebėjimu veikti neapibrėžtose sąlygose. Būsime suartėję.

Galime įsivaizduoti, kad po kurio laiko pasakosime istoriją, kaip mes veikėme, kaip padėjome kitiems ir kaip tvarkėmės su dideliu neapibrėžtumu ir nerimu, kaip rūpinomės savimi ir kitais. 

P.S. OVC Consulting komanda – kiekvienas konsultantas ir kiekvienas administracijos komandos žmogus – esame pasiruošę padėti bet kuo, kuo tik galėsime. Nuo asmeninio pokalbio iki profesinės konsultacijos – esame prieinami kiekvienam.

Nelikime vieni – kartu yra geriau nei atskirai.

Mindaugas Grajauskas, OVC Consulting partneris ir konsultantas

Tomas Lekavičius, OVC Consulting konsultantas 

Dalintis:

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn